Budowa i zasada działania alkomatu

Alkomat od dłuższego czasu nie jest urządzeniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla Policji oraz innych służb porządkowych. Dzięki niskim cenom oraz stosunkowo taniej konstrukcji alkomaty mogą być dostępne w ogólnej sprzedaży. Każdy z nas może kupić sobie dowolne urządzenie tego typu i korzystać z niego zawsze wtedy, kiedy nie jest pewny swojej zdolności do prowadzenia samochodu. Wiemy już, że alkomat jest łatwo dostępnym narzędziem, ale jak został zbudowany i jak działa?

alkomaty z atestem

Budowa alkomatu i rola poszczególnych jego elementów

Alkomat jest zbudowany z trzech podstawowych elementów. Jako pierwszy należy wymienić układ mechanicznej obróbki powietrza. Odpowiada za wpuszczenie i doprowadzenie powietrza do sensora znajdującego się we wnętrzu alkomatu. Precyzyjnie wykonane urządzenie pozwoli na skuteczny i precyzyjny pomiar niezależnie od siły z jaką wdmuchujemy powietrze.

Drugim ważnym, a w zasadzie kluczowym elementem każdego alkomatu jest sensor. Wyróżniamy trzy podstawowe ich rodzaje:

sensor półprzewodnikowy – jego działanie opiera się na elektrodach, które pod wpływem wdmuchiwanego do środka powietrza utleniają się i ograniczają przepływ prądu. Właśnie w ten sposób badana jest zawartość alkoholu. Rozwiązanie to ma szereg wad, ponieważ nie jest precyzyjne, pobiera znaczne ilości prądu przez co szybko rozładowuje baterie oraz wpływ na pomiar mają warunki zewnętrzne,

sensor elektrochemiczny – to obecnie najpopularniejszy typ alkomatu. Urządzenia wyposażone w taki sensor wykorzystywane są przez Policję oraz inne służby. Alkomaty tego typu są stosunkowo precyzyjne w pomiarach, a także odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Nie trzeba ich też zbyt często poddawać kalibracji,

sensor spektrofotometryczny – wyjątkowo dokładne alkomaty, drogie oraz skomplikowane, wykorzystujące do pomiarów podczerwień.

Trzecim elementem każdego urządzenia tego typu jest wbudowany układ elektroniczny, którego zadaniem jest obliczenie ilości alkoholu oraz podanie wyniku w promilach. Komputer znajdujący się w układzie, na bazie odbieranych z czujników i sensorów danych wylicza zawartość alkoholu i wyświetla ją na ekranie znajdującym się na obudowie.

Działanie alkomatu

Każdy z wcześniej wspomnianych elementów odgrywa ważną rolę. Jeśli przynajmniej jeden z nich ulegnie uszkodzeniu lub rozkalibruje się w jakiś sposób to wynik całego badania będzie nieprawidłowy. Alkomat odbiera wydychane przez nas powietrze i kieruje je wprost do sensora. Dane ze wszystkich czujników odbierane są i obrabiane tak, by były zrozumiałe dla badanego.

Mimo wielu złożonym problemom urządzenia te są bardzo dokładne, a co za tym idzie precyzyjnie obliczają i podają wynik każdego badania. Obowiązkiem użytkownika jest zadbanie o serwisowanie oraz kalibrację alkomatu tak, by zachował on poprawność działania.

Digiqole ad

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *