Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Większość użytkowników pojazdów stosuje w swoich samochodach opony sezonowe. Wiosną zakładamy ogumienie letnie, a jesienią zimowe. Alternatywą dla nich są opony całoroczne.

Nie ulega wątpliwości, że opony należy zmieniać. Jak pokazały badania, stosowanie opon zimowych i letnich zapewnia optymalne bezpieczeństwo na drodze. Jednak z roku na rok rośnie liczba zwolenników opon wielosezonowych.

Czym są opony wielosezonowe?

Jest to połączenie zarówno cech opon letnich, jak i zimowych. Nie możemy jednak nazwać ich produktem idealnym, gdyż taki nie istnieje, a często mówi się, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Rozwój technologii sprawił, że producenci ogumienia stworzyli opony, które można stosować przez cały rok. Dużym plusem jest fakt, że opona całoroczna może być stosowana w bardzo szerokim zakresie temperatur od -30 do +30 stopni Celsjusza. Ich rosnąca popularność spowodowana jest coraz lepszym ich wykonaniem oraz zmianą klimatu. Od kilku lat zimy w Polsce są zdecydowanie łagodniejsze, a brak potrzeby wymiany opon wiąże się z zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy.

OponyIn.pl

Charakterystyka i różnice

Opona wielosezonowa zbudowana jest z miększej gumy niż ogumienie letnie. Takie zastosowanie pozwala na zachowanie dobrej przyczepności przy niskich temperaturach. Posiadają one też więcej nacięć niż opony letnie w celu poprawy właściwości jezdnych po śniegu, czy błocie pośniegowym. Z drugiej strony jednak są nieco mniej stabilne i szybciej się zużywają.

W porównaniu do zimówek opony wielosezonowe mają mniej nacięć, lecz zapewniają lepszą przyczepność w umiarkowanych warunkach i są trwalsze. Gorzej zachowują się jednak podczas intensywnych opadów śniegu lub w niskich temperaturach. W naszym kraju zauważyć można rosnące zainteresowanie tego typu ogumieniem. Co ciekawe – Ci, którzy już wybierali tę opcję, zazwyczaj są z tego bardzo zadowoleni.

Czy warto kupić opony całoroczne?

Opony wielosezonowe są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy letnimi i zimowymi. Wielu zastanawia się, czy lepiej mieć dwa komplety opon sezonowych, czy jedne opony wielosezonowe. To zależy od tego, jak i w jakich warunkach użytkujemy swój pojazd przez cały rok. Opony całoroczne z pewnością nie są dla osób preferujących długie trasy, a świetnie sprawdzają się u kierowców, którzy nie pokonują dużych dystansów i posiadają raczej spokojny styl jazdy. Decydując się na taki wybór, warto jednak nie kierować się stereotypami, lecz oprzeć swój wybór o własną decyzję i biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki.

Digiqole ad

Inne wpisy

1 Comment

  • Z pewnością nie warto szukać oszczędności przy zakupie opon, których jakość często wpływa nie tylko na komfort jazdy i właściwą eksploatację auta, ale też w dużym stopniu na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Porad na temat wyboru właściwego modelu można znaleźć wiele i warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Tak jak wspomniano w ostatnim akapicie. weźmy pod uwagę nie tylko konkretny model auta, ale również inne czynniki jak chociażby częstotliwość korzystania z auta i średni dystans pokonywanych tras.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *