Wahacze jako istotne elementy zawieszenia

Zawieszeniem określa się grupę podzespołów, które łączą lub umożliwiają połączenie kół z resztą samochodu. W każdym nowoczesnym samochodzie zawieszenie składa się z dziesiątek części, wśród których specjalne miejsce zajmują wahacze. Czym konkretnie są te elementy i jakie pełnią funkcje w samochodach marki Volvo?

Wahacze – czym są i jakie pełnią funkcje?

Bez wątpienia wahacze są jednymi z najważniejszych elementów zawieszenia. Znajdują się przy kołach – zarówno przednich, jak i tylnych, łącząc zwrotnice kół z nadwoziem samochodu. Niemniej jednak wahacz nie jest przymocowany bezpośrednio do zwrotnicy, gdyż powodowałoby to duże wstrząsy w czasie jazdy. Dlatego też między tymi elementami umieszcza się gumowe tuleje, które tłumią drgania. W każdym samochodzie Volvo wahacze pełnią szereg ważnych funkcji, do których należą:

  • utrzymywanie toru jazdy
  • utrzymywanie przyczepności pojazdu
  • zapewnienie jedności konstrukcji
  • przekazywanie siły z podwozia do nadwozia

Zdecydowanie głównym i najważniejszym zadaniem wahacza jest utrzymanie właściwego toru jazdy. Dzięki temu elementowi po najechaniu na nierówność, czy też na zakrętach, koło utrzymywane jest w odpowiedniej pozycji. Niesprawny wahacz sprawia, że koła podskakują oraz wykręcają się w różne strony. Zachowują się bardzo nieprzewidywalnie, co stanowi ogromne zagrożenie dla kierowcy. Za sprawą utrzymywania koła we właściwej pozycji wahacz bierze również udział w utrzymywaniu wystarczającej przyczepności kół do jezdni. Ponadto, wahacz jest głównym łącznikiem między kołem i pozostałą częścią pojazdu, przez co niejako odpowiada za jedność całej konstrukcji samochodu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w czasie jazdy na koła, jak i na całe zawieszenie, oddziałują ogromne siły. Konieczne jest ich przekazanie na pozostałe elementy tworzące konstrukcje pojazdu, aby uniknąć uszkodzenia podwozia. Wahacz jest pierwszym elementem, który przekazuje siłę z kół dalej – na inne części pojazdu.

Sklep z częściami zawieszenia

Wahacz to część większej całości

Sprawność i wysoka jakość wahaczy są niezbędne, aby jazda samochodem była bezpieczna. Elementy te odgrywają kluczowe role, jeśli chodzi o utrzymywanie właściwego toru jazdy. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie składa się z wielu różnych elementów i aby działało prawidłowo, wszystkie one muszą być sprawne i dobrze ze sobą współpracować. Wystarczy wspomnieć o amortyzatorach, bez których nie ma mowy o utrzymywaniu właściwego toru jazdy na wertepach. Niewątpliwie, jakość amortyzatorów jest co najmniej równie ważna, co jakość wahaczy. Dobrej klasy części do Volvo znaleźć można np. na stronie NoweZawieszenie.pl. Jest to strona renomowanego sklepu, posiadającego w ofercie części doceniane przez fachowców.

Digiqole ad

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *