Nowoczesne samochody wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania, a producenci samochodowi prześcigają się w tworzeniu przydatnych kierowcom zastosowań. Volvo niedługo wprowadzi kolejne rewolucyjne systemy, które mają ułatwić podróżowanie samochodami.

volvo xc90Szwedzki producent zaprezentował w Goteborgu kilka rozwiązań, które trafią do seryjnej produkcji modeli Volvo od 2015 roku. Nowoczesne technologie zadebiutują w modelu XC90. Mowa tu o systemach, które są w stanie wykryć krawędź drogi lub barierę, co ma zapobiec wypadnięciu pojazdu z drogi.

Technologie te zostaną wykorzystane w modelach, które stworzone zostaną w oparciu o nową płytę podłogową Volvo – SPA. Tak jak już pisaliśmy, pierwszym samochodem wykorzystującym nowoczesne systemy będzie Volvo XC90.

System wykrywający krawędzie jezdni połączony będzie z układem kierowniczym oraz układem hamulcowym. Wykorzystywać będzie kamerę oraz radar, które monitorować będą położenie samochodu względem krawędzi jezdni lub pojawiających się przeszkód na drodze. W przypadku, gdy system wykryje, że pojazd zaczyna zjeżdżać z drogi przejmie on kontrolę nad pojazdem, po czym samodzielnie wróci na optymalną trajektorię jazdy. Praca systemu będzie możliwa w zakresie prędkości od 70 do 200 km/h, co oznacza, że będzie on praktycznie nieużywany w miejskiej eksploatacji samochodu.

Digiqole ad

Inne wpisy

2 Komentarze

  • Być może to tylko moje złudzenie ale wydaje mi się, że ludzie coraz częściej decydują się na auta Volvo, przynajmniej w mojej okolicy to zauważyłam.

  • Volvo to synonim bezpiecznego samochodu, dobrze, że producenci nie ustają w jego doskonaleniu i robią wszystko, by jazda tymi samochodami była jeszcze bezpieczniejsza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *