Volvo Universe, luksus w każdym calu

Maj 6th, 2011 | Przez | Kategoria: Aktualności

Swego czasu sporo słychać było o konflikcie pomiędzy zarządem Volvo a właścicielem firmy – Geely. Przedmiotem sporu była produkcja dużej, luksusowej limuzyny, która jest ponoć priorytetem dla chińskich właścicieli. Kiedy więc podczas niedawnego salonu samochodowego w Szanghaju, Volvo zaprezentowało wszystkim prototyp najnowszej limuzyny Universe, można było się domyślić, że Chińczycy postawili na swoim.

Volvo chciało się skoncentrować na produkcji niedużych, kompaktowych samochodów, które odznaczałyby się niskim spalaniem i ekologiczną technologią. Szwedzi będą musieli jednak najwyraźniej zweryfikować swoje plany, bowiem firmie Geely zależało szczególnie na produkcji luksusowej, dużej limuzyny, zdolnej konkurować na rynku chińskim z BMW, Audi i Mercedesem. Owocem tego okazuje się najnowszy prototyp Volvo, model Universe.

Pracownicy firmy opisują samochód jako „dużą limuzynę zaprojektowaną w zgodzie z nowym, zorientowanym na człowieka kodem stylistycznym, który jednocześnie hołduje pięknym liniom klasycznych modeli Volvo”. Zdaje się, że mieli na myśli zwłaszcza przedwojenny model PV, który charakteryzował się podobnym kształtem grilla i ukształtowaniem maski.

Jak na razie Volvo wstrzymało się z publikacją wstępnej specyfikacji technicznej samochodu, ale z wyglądu auta możemy wywnioskować, że Universe zostało wyposażone w w przednie światło korzystające z technologii LED, przeciwstawnie otwierane drzwi oraz opadającą ku tyłowi linię dachu, która nadaje Volvo dynamiczną sylwetkę.

Zainteresowanie wzbudziło też wnętrze auta. Użyto w nim takie elementy, jak między innymi drewniane wykończenia, panel multimedialny umieszczony centralnie, skórzana tapicerka, czy cztery niezależne fotele. Dzięki temu, autorzy prototypu uzyskali wnętrze eleganckie, luksusowe i nowoczesne.

Warto też wspomnieć, że zaprezentowany w Szanghaju samochód nie powstał na typowej platformie Volvo, ale jest zupełnie nową i odmienną konstrukcją. Motywowane jest to tym, iż Volvo wciąż nie zadecydowało, w jaką gamę silników i płyt podłogowych będą wyposażone nowe modele szwedzkiego producenta. Na pełną specyfikację techniczną musimy zatem jeszcze trochę poczekać.

Tagi: , , , , ,

Skomentuj