Volvo V40 to samochód o nadwoziu typu kombi produkowany w latach 1995 – 2004. Auto stanowi odmianę Volvo S40. W 2012 roku miała miejsce premiera nowego Volvo V40 2012 w wersji hatchback.

Volvo V40

Premiera Volvo V40 miała miejsce wiosną 1995 roku. Debiut nastąpił równomiernie z odmianą S40. Oba modele produkowane były w holenderskiej fabryce NedCar i przy projektowaniu obu tych samochodów opierano się o Mitsubishi Carismę.

Końcem roku 1999 auto zostało poddane faceliftingowi, który zauważyć można głównie z przodu pojazdu zerkając na zderzaki. Wersja poliftingowa charakteryzuje się zwiększonym rozstawem osi. W tym samym czasie do oferty wprowadzono również nowe wersje silnikowe typu Common Rail rodem z Renault. Egzemplarze wypuszczone po 1999 roku posiadają zwiększoną ilość poduszek powietrznych z czterech do ośmiu. Kolejna zmiana wyglądu Volvo V40 nastąpiła w 2002 roku. Tym razem zmiany były nieco bardziej zauważalne, zwłaszcza patrząc na np. grill oraz kierownicę.

Auto oferowane jest wyłącznie w pięciodrzwiowej odmianie nadwozia typu kombi. Pojemność bagażnika V40 wynosi 413 litrów, a po złożeniu rzędu tylnych siedzeń przestrzeń bagażowa zwiększa się do 1421 litrów. W testach Euro NCAP auto z wynikiem czterech gwiazdek wypadło dobrze.

Volvo V40 2012

W 2012 roku miał miejsce debiut nowego Volvo V40. Auto po raz pierwszy zostało zaprezentowane podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie, a sprzedaż ruszyła w maju 2012 roku. Auto zostało stworzone w oparciu o płytę podłogową Forda C1. Na tej samej platformie zostało stworzone również Volvo C30.

Nowe Volvo V40 zasłynęło głównie z ponadprzeciętnych systemów bezpieczeństwa. Jest to pierwszy, seryjnie produkowany samochód, który posiada poduszkę powietrzną pieszego. Dodatkowo w testach Euro NCAP V40 uzyskało pięć gwiazdek notując rekordowy wynik w zakresie ochrony pieszych na poziomie 88%. Przed premierą Volvo V40 najlepiej ze szwedzkiego koncernu w tej kategorii wypadał model V60 z wynikiem 64%.

Volvo V40 – opinie

Pierwsza generacja Volvo V40 to samochód dla osób, które lubią dużo podróżować. W Polsce szczególnym zainteresowaniem cieszyły się modele, które pod maską posiadały wysokoprężne jednostki napędowe. Autem podróżuje się komfortowo, do czego zdążyli przyzwyczaić nas szwedzcy konstruktorzy. Niestety samochód nie jest bezawaryjny, a naprawy nie należą do najtańszych. Z kolei nowsze Volvo V40, którego premiera nastąpiła w roku 2012 zostało stworzone pod kątem bezpieczeństwa. Dzięki licznym systemom aktywnego oraz pasywnego bezpieczeństwa auto zajmuje najwyższą półkę w swoim segmencie.

Digiqole ad

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *