Premiera Volvo XC90 nadchodzi wielkimi krokami. Według szwedzkiego koncernu ich najnowszy model będzie najbezpieczniejszym samochodem w historii koncernu. Jakimi rozwiązaniami tym razem zaskoczą nas Szwedzi?

2015-volvo-xc90Samochody Volvo od kilkudziesięciu lat uważane są za najbezpieczniejsze pojazdy na świecie, czego potwierdzeniem są zarówno wyniki rozmaitych testów bezpieczeństwa jak i coraz to nowsze systemy aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa montowane w najnowszych autach Volvo. Szwedzi dążą do zrealizowania niezwykle ambitnego i pozornie niemożliwego do osiągnięcia celu, który zamierzają osiągnąć od początku 2021 roku. Według założeń ich auta mają być wówczas na tyle bezpieczne, że każdy kierowca oraz pasażer, który odniesie wypadek drogowy przeżyje, a nawet nie odniesie poważnych obrażeń. Brzmi nierealnie? Niekoniecznie.

Nowe Volvo XC90 będzie wyposażone w dwa nowe systemy bezpieczeństwa – chodzi o system chroniący pasażerów przed obrażeniami oraz asystenta bezpiecznego przejazdu przez skrzyżowania. Największym zainteresowaniem cieszy się ta pierwsza technologia autorsko nazwana przez Volvo jako „Run off Road Protection with Safe Positioning”. Będzie ona miała zapobiegać przed opuszczeniem jezdni przez samochód lub też niwelować skutki takiego zdarzenia. W tym celu nowy samochód Volvo ma automatycznie dociągać pasy bezpieczeństwa, dopóki pojazd będzie znajdował się w ruchu. System ten ma ochronić kręgosłupy kierowcy i pasażerów przed skutkami wypadków.

Równie atrakcyjnym systemem wydaje się być asystent bezpiecznego przejazdu przez skrzyżowania. System ten samodzielnie wyhamuje samochód w przypadku grożącej kolizji bocznej, m.in. właśnie na skrzyżowaniu. Ponadto będzie on w stanie sprawić, że auto zatrzyma się jeszcze przed próbą wjechania przez kierowcę w ulicę pod prąd.

Digiqole ad

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *